با همکاری پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی استان البرز

بیانیه مشترک زیست محیطی البرز به مناسبت آغاز فصل بهار

photo_2017-03-22_14-15-06به نام خالق زیبایی‌ها

تنها صداست که می‌ماند….

 

من در طبیعت صدای دلخراش ایجاد نمی‌کنم و به صدای پرندگان گوش می‌سپارم

 

در آستانه فرارسیدن فصل بهار، نوبت زایش جانداران و طبیعت، تمدن و قوانین همزیستی با طبیعت را؛

بار دیگر به خاطر آورده و از آزار و رنجش خانواده ی بزرگ طبیعت، گیاهان و جانوران بپرهیزیم.

بهار فصلی مهم در زادآوری، حفظ نسل ژنوم و گونه های مختلف گیاهی و جانوری است.

آیا از نقش شهروندی خویش و از شرایط زیستی جانورانی که در همسایگی ما و در لابه‌لای درختان و پارک‌ها لانه‌گزینی کرده‌اند چیزی آموخته‌ایم؟

همه ما تابلوی بوق زدن ممنوع را مقابل بیمارستان‌ها دیده، و می‌دانیم رعایت سکوت و آرامش برای بیماران قلبی، زنان باردار و نوزادان بسیار حیاتی است. اگرچه برخی از ما هرگز به چنین هشدارهایی توجه نمی‌کنیم.

photo_2017-03-22_14-15-01پرندگان نیز در فصل بهار به ویژه فروردین به امر مهم لانه‌سازی و نسل‌آوری سرگرم هستند. آیا می‌دانید هر گونه تنشی که در باغ‌ها، پارک‌ها و جنگل‌ها ایجاد می‌کنیم؛ مستقیما موجب بروز اختلال رفتار «جفت‌یابی» در پرندگان می‌شود؟

بار دیگر تاکید می‌کنیم: پرندگان اکنون در وضعیت بهاری هستند! آنها همسایگان مفید و بی‌آزاری هستند که جز نوای خوش و آرامش ارمغانی ندارند.

این یک الزام و مسئولیت انسانی است که بدانیم پرندگان اکنون، در تمام پارک‌ها و باغ‌های شهری مشغول لانه‌سازی و جفت‌یابی هستند و ما باید آرامش این محیط هارا حفظ نموده تا ضمن بهره کافی از زیبایی فضای پارک‌ها، ناخواسته مانع تکثیر و حفظ نسل پرندگان نباشیم.

 

photo_2017-03-22_14-14-49مدیران شهری نیز باید بدانند:

نصب بلندگوهای بزرگ و پخش نواهای ناهنجار در لابه‌لای شاخه‌های درختان آسیبی جدی برای پرندگان خصوصا انواع کوچک و کم‌یاب بوده و در شهر کرج نمونه عینی آن باغ فاتح است که گنجینه‌ای بی بدیل از پرندگان را در خود پناه داده است.

پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ضمن سپاس از همکاری شهروندان فهیم، از مدیران فضاهای سبز شهری نیز می‌خواهد: ضمن رعایت مسائل علمی مربوط به زیست محیط، عدم پخش موسیقی و صداهای ناهنجار پشت درب لانه پرندگان، فضا را به‌گونه‌ای کنترل کنند که صدای نغمه پرندگان ساکن در پارک‌ها، خود به عنوان بهترین موسیقی جهان به گوش گردشگران رسیده و با ایجاد سایتی کوچک برای پرنده‌نگری ایام نوروز را به یکی از بی‌بدیل‌ترین تجربیات شهروندان تبدیل نمایند.

 

 

photo_2017-03-22_14-14-28

 

کودکان آرام، مردم آرام، باغ آرام = پرندگان زیبا و باغ‌های پرنشاط.

از این زمان من در طبیعت صدای دلخراش نخواهم داشت!

 

 

photo_2017-03-22_14-14-33

پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی استان البرز

شرکت آوای پرندگان البرز

باشگاه پرنده‌نگری ایرانیان

انجمن کوهنورد

انجمن دوستداران شاهنامه البرز

مجله گردشگری صنوبر

اداره کل محیط زیست استان البرز 

و جمعی از سمن های زیست محیطی استان البرز